Maroko - vademecum <-- powrót

Królestwo Marokańskie - państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą (na północy) a poprzez Saharę Zachodnią (na południu) z Mauretanią. Należy do państw Maghrebu.
Powierzchnia : 446,5 tyś km2 a łącznie z Saharą Zachodnią 712,5 tyś km2
Ludność : ok. 35 milionów, w tym :
Arabowie - 25%,   Berberowie - 74%,   Żydzi - 0,2%,   inni - 0,8%
Religie : muzułmanie - 98,7% (głównie sunnici),   chrześcijanie - 1,1%,   żydzi - 0,2%
Języki : arabski (urzędowy), dialekty berberyjskie, francuski (w turystyce, biznesie i dyplomacji)
Największe miasta :
(cesarskie miasta) Casablanka, Rabat, Fez, Marrakesz, Tanger, Meknes;
(inne) Agadir, Wadżda, Tetuan.
"Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO w Maroku"
Ajt Bin Haddu, Al-Dżadida, As-Sawira, Fez, Marrakesz, Meknes, Rabat, Tetuan, Volubilis

Geografia i klimat Maroko leży w zachodniej części Atlasu. Przez środek kraju przebiega pasmo Atlasu Wysokiego (najwyższy szczyt: Dżabal Tubkal, 4167 m n.p.m.), równolegle do niego ciągnie się Atlas Średni (3340 m n.p.m.) na północy i Antyatlas (2531 m n.p.m.) na południe. W południowej i południowo-wschodniej części kamieniste i piaszczyste pustynie Sahary. Nad Oceanem Atlantyckim i w dolnym biegu Wadi Muluja niewielkie niziny aluwialne (Gharb, Dakkala, Sus).
Klimat podzwrotnikowy, na wybrzeżach morskich, w głębi kraju suchy i skrajnie suchy. Średnia temperatura w styczniu +10 do +12 °C, w lipcu +35 do +44 °C (czasem nawet do +54 °C). Roczna suma opadów w Atlasie Średnim do 1000 mm, na południowej i południowo-wschodniej poniżej 200 mm. W górach Atlasu zimą występują opady śniegu. Na wybrzeżu atlantyckim częste mgły (wpływ chłodnego Prądu Kanaryjskiego). Doliny rzeczne i niższe partie stoków wykorzystywane są do uprawy cytrusów, oliwek i winnej latorośli. Rzeki w północnej i zachodniej części, o zmiennych stanach wód, są wyzyskiwane do nawadniania i do celów energetycznych. Na południu i wschodzie jedynie nieliczne rzeki okresowe płyną wąwozami po czym giną w piaskach Sahary. Tworzone są również zbiorniki retencyjne. Na przeważającymi terenie panują stepy i półpustynie, a na północy zarośla makii (wrzosiec drzewiasty, drzewo świętojańskie, pistacja kleista), a w oazach palmy daktylowe. W górach częściowo zachowane lasy (8% powierzchni kraju), głównie cedry, dąb korkowy, endemiczne drzewo żelazne - argania. Do najczęściej spotykanych gatunków fauny można zaliczyć: fenki, dromadery, skorpiony, lisy, mangusty, a na zboczach Atlasu muflony.

Gospodarka
Marokańskie wybrzeże ma 3500 km długości to dostęp do najbogatszych łowisk na świecie. Kraj jest największym przetwórcą i eksporterem sardynek na świecie.
Maroko zaliczane jest do największych na świecie eksporterów fosforytów. Oprócz nich eksploatuje się rudy manganu, kobaltu, żelaza, srebra, miedzi i cynku, a także węgiel kamienny. Rozwinął się tu głównie przemysł chemiczny, oparty na przetwórstwie fosforytów, a także włókienniczy, skórzany i spożywczy.
Maroko jest krajem rolniczym. Dzięki systemowi sztucznego nawadniania uprawia się daktyle, oliwki, sezam i owoce cytrusowe. Mieszkańcy zajmują się też koczowniczą hodowlą bydła, kóz i rybołówstwem.
Inne ważne dziedziny gospodarki to górnictwo, turystyka, rękodzieło, rolnictwo, przemysł okrętowy, przetwórstwo minerałów.

<-- powrót